Nałóg czy szpan?

Tą chwilą żyj, za chwilę chwili nie ma

Młody palacz

Papierosy wrogiem wśród współczesnej młodzieży

W naszej szkole jest realizowany szkolny projekt edukacyjny z biologii. Grupa składająca się z kilkunastu osób postanowiła zapoznać kolegów i koleżanki ze szkoły z bardzo poważnym problemem. Otóż są nimi papierosy, które w dzisiejszych czasach są bardzo popularne wśród gimnazjalistów, licealistów, a także i coraz częściej wśród młodszych uczniów.

W naszym kraju codziennie przybywa aż 500 palaczy poniżej 18 roku życia - zarówno chłopców, jak i dziewczyn. Dzieje się tak mimo istnienia zakazu sprzedawania papierosów osobom niepełnoletnim. Prawie 200 tysięcy nieletnich sięga po papierosy każdego roku. Według przeprowadzonych w 1996 roku badań, prawie połowa chłopców i 30% dziewcząt próbowało kiedykolwiek w życiu palić papierosy. Średnio jest to około 40% młodzieży.

W naszym kraju nieletni wypalają prawie 4 miliardy sztuk papierosów każdego roku.

Warto się zastanowić przed sięgnięciem po papierosy, gdyż 1 papieros skraca życie o 6 minut.

Co roku w naszym kraju z powodu palenia papierosów i konsekwencji z tym związanych umiera ok. 100 tysięcy osób, z czego większość stanowią ci w wieku od 35 do 70 lat.

Co roku ok. 200 tysięcy dzieci sięga po papierosy.
Palenie przynosi śmiertelne żniwa na całym świecie -
co 10 sekund następuje zgon spowodowany skutkami palenia papierosów.

W dymie tytoniowym występuje ponad 4 tysiące szkodliwych substancji oraz około 40 substancji, które powodują raka.

Choroby wywoływane przez papierosy to:rak płuc, rak nerek, rak pęcherza moczowego, rak krtani, rak jamy ustnej, warg i języka, rak trzustki, gruźlica, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz płuc, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, wrzody żołądka i dwunastnicy, przepukliny jelitowe.

Paląc papierosy, narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.

Osoba, która wypala niecałą paczkę papierosów dziennie (15 sztuk) kosztującą 9 zł w ciągu roku, wydaje 2511 zł. Jest to koszt jednej z poniższych propozycji:

1 x Dwutygodniowy pobyt w Grecji [2000zł]
1 x Wieża Hi-Fi [2000zł]
2 x Lodówka [1300zł]
8 x Aparat fotograficzny [300zł]
17 x Przelot samolotem [150zł]
22 x Flakonik perfum [120zł]
29 x Płyta DVD [90zł]
44 x Obiad w restauracji [60zł]
59 x Płyta CD [45zł]
107 x Książka [25zł]
179 x Seans filmowy w kinie [15zł]
671 x Litr soku owocowego [4zł]

Po przeczytaniu tych informacji zastanów się, czy ludzie stojący za produkcją tych śmiercionośnych używek muszą zarabiać i utrzymywać się kosztem naszego zdrowia i życia? Czy aby na pewno warto palić?